SHIBA/USDT – Analiza Kryptowalut – 20-09-2021

Shiba Inu po bardzo udanym strzale UP wróciła z powrotem do strefy, co nie dziwi, jako że robiła tak większość czasu. Na ogół próby wyjścia na stałe pod lub powyżej strefy kończyły się tak samo. Uważam, że dopóki BTC nie potwierdzi swojego trendu, sytuacja może się powtarzać. Póki co przypominam, że wyznaczona przeze mnie strefa to żadne miejsce ważne techniczne. Jest to po prostu przestrzeń, w której nieustannie ktoś wykupuje istotnie duże ilości tego waloru.
Bieżąca sytuacja:
Cena znalazła się w miejscu istotnym z punktu widzenia wzrostów. Niestety nie pomaga wskaźnik RSI.
Wyraźne pokonanie żółtej strefy i stałe zejście pod zieloną linię trendu anuluje scenariusz.

KLIKNIJ BY ZOBACZYĆ PEŁNĄ ANALIZĘ

USD vs Indeksy – Silna zależność – 20-09-2021

Przedstawiona sytuacja obrazuje stan, w którym inwestorzy wyprzedają się z indeksów, gdy te osiągają silne spadki. W tym czasie wartość USD rośnie. W tym miejscu przedstawiłem indeks silnej gospodarki DE. Być może ktoś zadałby pytanie dlaczego nie DJI lub SP500? Odpowiadam. DJI i SP500 byłyby zbyt oczywiste jako indeksy amerykańskie. Chciałem Wam pokazać na przykładzie gospodarki europejskiej, ze Dolar ma wpływ na wszystko, jest globalny. (nie EUR czy BTC…)
Jest to ważne w kilku miejscach:
1. Dolar umacnia się do większości walut. Trzeba mieć to na uwadze handlując w rynkach FIAT
2. Indeksy (większość) załamują się i może to być zwiastun większej korekty
3. Rynek kryptowalut, wyceniany w Dolarze musi być zależny od tych zdarzeń i nie może być obojętny.
Mówiłem o tej zależności w ubiegłym tygodniu, a także za każdym razem, gdy rozmawiamy o kryzysie, czy większej korekcie.

Zróbcie sobie proste ćwiczenie samodzielnie, nanieście na wykres DXY pozostałe indeksy (np. DJI, IT40 i inne) Sprawdźcie, czy ta sama zależność zadziałała.

KLIKNIJ BY ZOBACZYĆ PEŁNĄ ANALIZĘ

BTC/USD – Analiza Bitcoina- 20-09-2021

Ostatnią analizę techniczną wykresu Bitcoin-Dolar, jeszcze w ubiegłym tygodniu rozpocząłem w interwale H4 informując, że nie widzę powodów do ekscytacji wzrostami w odcinku (B)-(C), już wtedy rozpatrując ten ruch jako potencjalną korektę prostą. Nie omawiałem tego jako wyraźną korektę, ponieważ zdając sobie sprawę, że zakończenie takiej korekty to potencjalna zachęta do przyłączenia się do handlu, w tym przypadku SHORT. Zrobiłem to celowo. Otóż od rana tłumaczę moim kolegom i koleżankom, z którymi razem handlujemy, ze nie jest to dobry czas do zawierania jakichkolwiek pozycji handlowych. Nie wierzą w to zwłaszcza osoby, które są w rynku można powiedzieć przelotem… Dziś mocne depo i 120% pewności siebie, jutro, zero na koncie i wycofanie się z rynku w stylu „angielskiego kelnera”…
Dlaczego takie podejście do rynku? Po pierwsze mocny handel odbywał się całkiem niedawno z wyższych poziomów ceny – obecnie jest to prowadzenie pozycji w dół. Po drugie, brakuje spójności pomiędzy wykresami poszczególnych giełd i jest to aspekt, którego nie wolno lekceważyć. Praktycznie każde założenie może być podważone przez inne notowania kolejnej giełdy. I tak na przykład, układ korekcyjny, który pokazuje właśnie na giełdzie BINANCE FUTURES (który paradoksalnie zadziałał) nie może być zaliczony na giełdach np.  Coinbase, a nawet Binance SPOT!
Oczywiście każdy analityk może zrobić analiza zawsze. Pytanie jednak, czy sam jest w stanie pod nią handlować skutecznie?
Osobiście „wymiguję” się nieco od analizowania, bo uważam, że jest to czas do obserwacji i oczekiwania, a nie szukania setupów „na siłę”. Na okazje trzeba umieć czekać!

Bieżąca sytuacja:
Cena dotarła do przestrzeni na wykresie, w której zbiegają się:
1. strefa oporu
2. strefa utrzymania lokalnego trendu UP
3. niski wskaźnik RSI
Całkiem niezłe skrzyżowanie. Właściwie idealne przesłanki do rozpoczęcia wzrostów… Jednak nie zalecam wykonywać transakcji BUY…

KLIKNIJ BY ZOBACZYĆ PEŁNĄ ANALIZĘ

SHIB/USDT – Analiza Kryptowalut – 13-09-2021

Rynek kryptowalut bezwzględnie egzekwuje swoja zmienność a walor SHIBA INU stabilnie porusza się w “strefie wykupienia” która opisywałem już wielokrotnie. Poprzednia próba dołączenia do rynku zakończyła się wybiciem moich stop-lossów. Czy to jednak oznacza, że powinno się zapomnieć o tym walorze? Jeśli cena po wybiciu dołków znowu wróciła do strefy to zdecydowanie NIE! Po raz kolejny dostaliśmy informacje, ze mimo zawirowań w całym markecie ktoś nieustannie wykupuje duże ilości SHIB. Podejmuje jeszcze jedną próbę dołączenia i wspólnie z ALGO będą to moje jedyne dwa walory, które będę starał się prowadzić w gore, a nie w dół. Oczywiście z zabezpieczeniami SL. Tym razem znowu nieco pod najniższym dołkiem.

KLIKNIJ BY ZOBACZYĆ PEŁNĄ ANALIZĘ

Analiza Ropy – Osłabiony scenariusz SHORT – 13-09-2021

Przypominam, ze miejsce docelowe, w którym chciałbym zobaczyć cenę ropy to strefa poniżej 47 USD. W tym miejscu warto przypomnieć, ze ropa to jeden z najbardziej nieprzewidywalnych i nieujarzmionych rynków, jakie istnieją dlatego trzeba być niezwykle ostrożnym, podejmując się handlu na tym walorze.
A zatem za plecami mamy zmianę trendu i jesteśmy w trakcie realizacji scenariusza na przyłączenie się do spadków. Układ, który powstał na wykresie wyznacza miejsce do SHORT przy założeniu zabezpieczeń SL nieco powyżej czarnego poziomu.
Sam układ technicznie jest silny (z podobnego XRP uderzyło w dół w ostatniej transakcji) jednak w ostatnich dniach powstała słabość na wykresie. Otóż, żeby te spadki zadziałały cena musiałaby tak dynamicznie uderzyć w dół, żeby natychmiast znalazła się pod czerwona linia trendu. Wierze, ze strona podażowa będzie próbowała tego dokonać, jednak z każda godzina opisana linia trendu się oddala…co działa na niekorzyść analizy. Osobiście postanowiłem zmniejszyć depo na ten handel i podzielić go na dwie części. Scalpingowa i ta zamierzona do osiągnięcia TP.
Kolejna kwestia to RSI, które w tej chwili nie wskazuje na wyczerpanie siły strony popytowej.

A co jeśli Ropa nie uderzy z oczekiwanego poziomu? Pewnie uderzy z innego. Ma na to przestrzeń od obecnego miejsca aż do szczytu, a jednak które to może być miejsce w tej przestrzeni, nie wiemy. Zmieni się układ korekty i dalej będę szukał miejsca na dołączenie do spadków.

KLIKNIJ BY ZOBACZYĆ PEŁNĄ ANALIZĘ

BTC/USD – Analiza Bitcoina- 13-09-2021

Właściwie nie powinienem chyba robić analizy, bo brak mi w obecnej sytuacji obiektywizmu….
Cóż, przeanalizowałem BTC na wiele różnych sposobów i bieżąca ocena jest bardzo wyrównana zarówno dla popytu jak i podaży. Różne metody analizy technicznej przekazują sprzeczne informacje. Istnieje tyle samo przesłanek za wzrostami co za spadkami. Jedne techniki, określają kontynuacje ostatniego trendu wzrostowego, inne z kolei oznajmiają o długo i średnioterminowej zmianie trendu na spadkowy.
W całym tym szaleństwie warto poszukać detali, które, choćby na chwile pomogłyby zapanować nad ceną i wykresem. Tutaj kłania się prosta matematyka.
Początkowo zakładałem, że istnieje niewielka przewaga co do kontynuacji spadków. Ustawiłem sobie nawet proporcję przeważającą w stopniu 55/45. Gdy jednak dokładnie przeanalizowałem ilość najbardziej prawdopodobnych scenariuszy, to okazało się, że istnieją dwa do dołu i jeden do góry.
Wtedy podzieliłem możliwości na 33/33/33, czyli jeden scenariusz wzrostowy i dwa spadkowe. Żeby matematyka się zgadzała, przyznałem dodatkowy punkt jednemu wzrostowemu co dało mu przewagę tj. 34 pkt. Z tego prostego równania powstała prosta odpowiedz: Wzrosty – 34%. Spadki 66% i tak obecnie przedstawia się moja wizja BTC, przy czym nie jestem obiektywny, ponieważ 100% moich finansów przeznaczonych już z wyższych poziomów zaangażowałem w obstawianie ruchów spadkowych.
Jeśli mamy dwa scenariusze spadkowe to warto byłoby zastanowić się nad tym, który z nich jest bardziej prawdopodobny, czy ten, który zakłada korektę ABC i kolejny strzał po nowy szczyt, w tym przypadku możliwe ATH, czy może ten, który zakłada spadki poniżej 30k USD i nie jest to już, tylko korekta tylko długoterminowy trend spadkowy korekty wyższego rzędu. Na te przemyślenia zostawiam sobie cały bieżący tydzień. Pozdrawiam
PS Przepraszam za niedogodność w postaci braku polskich znaków, jednak taki kłopot techniczny mnie dziś spotkał.

KLIKNIJ BY ZOBACZYĆ PEŁNĄ ANALIZĘ

ALGO/USD – Analiza Kryptowalut – Aktualizacja handlu i ocena sytuacji – 13-09-2021

Ostatnim swingiem impulsowym w gore, ALGO pokonał poprzedni wierzchołek co było jego podstawowym zadaniem w trwającym trendzie wzrostowym. Teraz cena znalazła się na skrzyżowaniu, w którym trzeba zdecydować czy ostatni ruch po szczyt ułoży strukturę fali V jako klina, a co za tym idzie cały trend się koczy i Jurek nie dostanie w najbliższym czasie swoich poziomów TP2 ze strefy od ok 3USD aż do 5,5 USD. Czy może wybrana zostanie opcja nr2, czyli nadal znajdujemy się w trwającej korekcie fali IV, a wykres rysuje nam układ korekty pędzącej. W tej sytuacji fala V dopiero miałaby się zacząć, a TP 2 nadal jest realne.
Układ świec jest czytelny dla obu scenariuszy. Zasadniczo, który z nich zostanie wybrany powinna zdecydować sytuacja BTC. Dla wzrostów ważne jest, żeby BTC nie pokonał swojego ostatniego LOW. Poza tym może stać w miejscu i się konsolidować a ALGO powinno sobie poradzić. Jednak jeśli BTC wskaże silna podaż, ALGO ma otwartą furtkę do sporych spadków.
Pierwszą przesłanką na wykresie może być czerwona linia wyznaczająca istotny dołek. W scenariuszu UP, dołek ten nie powinien zostać pokonany w sposób stały.

KLIKNIJ BY ZOBACZYĆ PEŁNĄ ANALIZĘ

JSW – Analiza Rynku – 13-09-2021

Ponieważ JSW nadal kontynuuje realizacje założeń trendu wzrostowego, warto poszukać poziomów ewakuacji, zanim rozpocznie się większa korekta. Zbierzmy fakty: Jeśli poziom 38,2 nie zatrzymał ceny, oznacz to ze historyczne spadki wcale nie miały w sobie takiej siły. Cena jedynie na chwile zatrzymała się strefie TP1. Interwal D1 pozostawił na wykresie świece Doji , trochę niepewności i cena kontynuuje rajd UP. Zwróćcie uwagę, ze jeszcze w poprzednich analizach zakładałem, że zakończenie wzrostów może się wiązać z korektą lub zmiana trendu na długoterminowo spadkowy. Teraz, po rozjechaniu TP1 opcja zmiany trendu odpadła. Pozostaje tylko korekta w dół, co oznacza wzrosty pozostaną z nami na dłużej, a każdy spadek nie powinien budzić lęku i obaw wśród inwestorów długoterminowych.
Przed nami poziom TP2 z okolic 59 PLN. Tutaj spotykają się dwie techniczne przesłanki do zatrzymania wzrostów, przy czym o ile RSI poprzednim razem było już bardzo napięte, to teraz jest napięte jeszcze BARDZIEJ…
Powyżej już tylko czerwona linia trendu miałaby szanse na zatrzymanie. I daje tylko 1% szans na to, ze cena przejedzie przez wszystkie trzy poziomy TP i nie wykona silnej korekty w dół

KLIKNIJ BY ZOBACZYĆ PEŁNĄ ANALIZĘ

ETH/USD – Analiza Ethereum – 06-09-2021

ETH po pokonaniu poziomu zabezpieczeń SL przy ok 3600 USD utrzymuje trend wzrostowy dla swingu trwającego od 20 lipca. Obecne zatrzymanie, a także trzecia próba dużej sprzedaży ( którą potwierdzi lub zaneguje dzisiejsze zamknięcie D1 ) wynika z kolejnego retestu przebitej wcześniej linii trendu oraz stosunkowo silnego oporu z poprzedniego ATH .
Nie mam zielonego pojęcia dokąd dotrze ten swing 😊
Wiem natomiast, że są niewielkie szanse, że bez przeszkód przebije wyznaczoną strefę. Statystycznie opór wynikający ze szczytu a w tym przypadku z ATH daje większe prawdopodobieństwo zawrócenia niż pokonania. Nie określamy jednak zasięgu dla zawrócenia. Może to być jedynie korekta po której ETH będzie kontynuować rajd UP a może to być coś więcej niż korekta..
Wiem, że nie tego się spodziewaliście ale analityk, który wie ZAWSZE i WSZYTSKO to nie analityk.

Przy okazji zajrzałem do wykresu ETH/BTC – tam również wzrosty zatrzymały się w oporze ze szczytu a więc jest synchronizacja. Wygląda jakby BTC miało teraz przyśpieszyć ( UP ) w stosunku do ETH. Lub jeśli BTC chciało by spadać, ETH spadało by bardziej.

KLIKNIJ BY ZOBACZYĆ PEŁNĄ ANALIZĘ

XRP/USD – Analiza Kryptowalut – 06-09-2021

Ostatnia analiza XRP, po zmianie z trójkąta symetrycznego na trójkąt zniżkujący również bardzo udana. Pokonanie górnej krawędzi trójkąta skutkuje wzrostami. Przed ceną nie widać żadnych przystanków właściwie do czerwonego poziomu, gdzie ustaliłem silne miejsce do BIG SHORT 😊.
A zatem pozycje BUY pozostają aktywne aż do czasu otwarcia pozycji przeciwstawnych.
Dla giełdy Bianance Futures wskazany poziom to 1.41 USD. Poziomy różnią się minimalnie pomiędzy poszczególnymi giełdami. Dodatkowo ustaliłem dwa SL. Wydaje się, że „Mały” SL powinien być właściwy, a jednak jest to rynek krypto – dziki zachód. Przy okazji obserwujemy BTC.

KLIKNIJ BY ZOBACZYĆ PEŁNĄ ANALIZĘ